polish deutsch
Potrzebujesz wolontariusza
zostań wolontariuszem
ABC wolontariusza
 
wielkość tekstu:

Daniela Chodorowska

Nazywam się Daniela Chodorowska, mam 23 lata i studiuję na kierunku Nauki Polityczne uczelni Freie Universitat w Berlinie.
Za przedmiot moich badań naukowych obrałam integrację europejską oraz procesy transformacyjne w Europie Wschodniej.
Niezwykle ważnym rokiem, który na długo pozostanie w mojej pamięci stał się mój pobyt w Warszawie w roku akademickim 2006/07 w ramach programu "Metropolen-in-Osteuropa" fundacji Studienstiftung des dt. Volkes. Wprawdzie urodziłam się i dorastałam w Niemczech ale to dzięki mamie - Polce z pochodzenia - wychowującej mnie w obydwu językach szczególnie zainteresowałam się niemiecko-polskimi relacjami oraz współpracowałam nad różnymi niemiecko-polskimi projektami (np. jako współautorka niemiecko-polskiej książki, której zadaniem jest przybliżenie młodym Niemcom obrazu Polski oraz jako tłumacz podczas niemiecko-polskiego wakacyjnego obozu dla młodzieży).
Do Warszawy przyjechałam ze względu na to aby - już tu na miejscu - mieć możliwość poznania stosunku samych Polaków wobec kwestii niemiecko-polskich relacji. I nie zawiodłam się: miałam okazję poznać nie tylko opinie wielu młodych ludzi dotyczące tej sprawy lecz również - dzięki praktyce we Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" malował mi się - zwłaszcza w chwilach napięć politycznych fascynujący a zarazem burzliwy obraz i sposób pojmowania świata polityki.
Ażeby zwalczać ograniczone zapatrywanie na europejskie problemy podjęłam się -już po powrocie do Berlina - zorganizowania "roku europejskiego". Jako studentka Berlińskiego Kollegium oraz Stowarzyszenia Hertie-Stiftung pracuję obecnie nad projektem opisującym wpływ Unii Europejskiej na gospodarczy proces przemian w Gruzji. Rezultat mojej pracy, który zebrałam wraz z moją grupą w Gruzji w kwietniu 2008 zostanie już niebawem opublikowany.
Mamy nadzieję, że wynik naszych badań zmieni cokolwiek w spostrzeganiu europejczyków na ten mały kraj na Kaukazie zwłaszcza w momencie napiętej atmosfery pomiędzy Rosją a Gruzją.
Poza studiowaniem poświęcam czas na aktywny wypoczynek i na przemyślenia: udaje mi się to zwłaszcza jeżeli chodzi o muzykowanie (gra na pianinie, wiolonczeli, chór), prace w ogródku i granie w piłkę nożną.
Ponadto zasiadam w jury konkursu Jugenddemokratiepreis, jestem członkinią Partii Zielonych i Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody.

<< wróć na poprzednią stronę

 

 

 

Linki:


Link 1 - www.studienstiftung.de/osteuropa.html

Link 2 - www.pism.pl/zalaczniki/Bialorus_bez_Lukaszenki.pdf

Link 3 - web.fu-berlin.de/ffu/akumwelt/bc2008/files/bc2008_participants.pdf

Link 4 - www.365chess.com/players/Daniela_Chodorowska

Link 5 - de.youtube.com/watch?v=YvnywZdNl5Y

Galeria:

 

 
Logo